شما اینجا هستید:خانه » اخبار » پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) دست کارگر را بوسید

پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) دست کارگر را بوسید

 

إنَّ رَسولَ اللّه صلى الله علیه و آله لَمّا أقبَلَ مِن غَزوَهِ تَبوکَ استَقبَلَهُ سَعدٌ الأَنصارِیُّ ، فَصافَحَهُ النَّبِیُّ صلى الله علیه و آله ، ثُمَّ قالَ لَهُ:ما هذَا الَّذی أکتَبَ یَدَیکَ ؟ قالَ:یا رَسولَ اللّه ، أضرِبُ بِالمَرِّ وَالمِسحاهِ فَاُنفِقُهُ عَلى عِیالی . فَقبَّلَ یَدَهُ رَسولُ اللّه صلى الله علیه و آله ، وقالَ : هذِهِ یَدٌ لاتَمَسُّهَا النّارُ أبَدا.
انس بن مالک گوید هنگامی که رسول خدا (ص) از جنگ تبوک بازگشت ، سَعد انصارى به پیشواز وى آمد .پیامبر پس از آن که دست او را فشرد ، به وى فرمود:به چه سبب دستانت این گونه سخت و زبر شده است؟» گفت: اى رسول خدا! بیل می زنم و طناب می کشم و خرج زندگی خانواده ام مى کنم . پس رسول خدا(ص) دست وى را بوسید و فرمود: این دستى است که هرگز آتش به آن نمى رسد. اُسد الغابه ، ابن اثیر  ج ۲  ص ۲۶۹ ؛ تاریخ بغداد، خطیب بغدادی، ج ‏۷، ص ۳۵۳٫

در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی به استان گیلان کشاورز عزیز وزحمتکش که از درد وغم ورنج گرفتاری پناه برد به وزیر و از او تقاضای عاجزانه کرد جهت رفع مشکلات کشاورزان این قشر زحمتکش جامعه، که  از قیمت پایین برنج در هنگام برداشت محصول وواردات بی رویه برنج که ضربه مهلکی به کشاورزان واردکرد واز او برای رفع مشکل مدد خواست که وزیر جواب او را با کلمه بر وسبوس بخور داد. وهمه می دانیم در گیلان زمین سبوس برای فربه شدن گاوها می دهند که گاوهای ماده شیرشان زیاد می شود وگاوهای نر برای چاق شدن.متأسفم از نمایندگان گیلان که سکوت کردند وعداه ای هم جهت عوامفریبی در روستاها طومار جمع کردند برای استیضاح وزیر وحال آنکه نمایندگان باید در مجلس رایزنی کنند برای استیضاح وزیر نه روستاها چون نمایندگان زبان این ملتند .

تا حیات من به دست نان دهقان است و بس
جان من سر تا به پا قربان دهقان است و بس
رازق روزی ده شاه و گدا بعد ازخدای
دست خون آلود بذر افشان دهقان است و بس
در اسد چون حوت سوزد زآفتاب و عاقبت
بی نصیب از سنبله میزان دهقان است و بس
آن که لرزد هم چو مرغ نیم بسمل صبح وشام
در زمستان پیکر عریان دهقان است و بس
دست هرکس در توسل از ازل با دامنی است
تا ابد دست من و دامان دهقان است و بس
دور دوران هر دو روزی بر مراد دوره ای است
آن که ناید دور آن دوران دهقان است و بس
برسر خوان خواجه پندارد که باشد میزبان
غافل است از این که خود مهمان دهقان است و بس
منهدم گردد قصور مالک سرمایه دار
کاخ محکم کلبه ویران دهقان است و بس
« نامه طوفان» که با خود می نگارد فرخی
در حقیقت « نامه طوفان » دهقان است و بس

محمد فرخی یزدی

ارسال دیدگاه

پشتیبانی فنی توسط Nipoto.ir

بازگشت به بالا