شما اینجا هستید:خانه » مذهبی » زیباترین و کامل‌ترین روایت در فضیلت حضرت زهرا سلام الله علیها از منابع شیعه

زیباترین و کامل‌ترین روایت در فضیلت حضرت زهرا سلام الله علیها از منابع شیعه

 

 

زیباترین و کامل‌ترین روایت در فضیلت حضرت زهرا سلام الله علیها از منابع شیعه کدام است؟

استاد قزوینی:

در رابطه با صدیقه طاهره سلام الله علیها کسی باید سخن بگوید که از سرچشمه وحی، شیر علم نوشیده باشد؛ چون جایگاه زهرا فراتر از عقل و شعور بشر عادی است. ما از باب این که آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید، به قدر فراخور عقل و برداشت‌مان از روایات اهل بیت عصمت و طهارت در رابطه با این نازنین وجود، این کسی که در کنار پدر بزرگوارشان و همسر گرامی‌شان و فرزندان عزیزش هدف نهایی خلقت است و کسی که سیده النساء عالمین و سیده النساء اهل الجنه است و به تعبیر بزرگان اهل سنت، برتر از تمام خلفای راشدین؛ حتی از مادر بزرگوارش خدیجه کبری برتر است تا چه رسد به عائشه و حفصه و ام السلمه.

من امشب دوست دارم فقط از منابع شیعه سخن بگویم.

انشاء الله اگر توفیقی داشته باشیم، در شب‌های آینده از منابع اهل سنت هم در رابطه با فضائل بی‌حد و حساب و بی‌حصر و حد صدیقه طاهره سلام الله علیها سخن خواهیم گفت و بخشی از پرده‌های معرفتی این بانوی دو جهان را برای شما عزیزان و بینند‌گان گرامی بالا خواهیم زد.

کافی است در فضیلت زهرای مرضیه روایتی را که مرحوم بحرانی نقل می‌کند که امام عسکری سلام الله علیها می‌فرماید: «نحن حجه الله علی خلقه وفاطمه حجه علینا»ما ائمه حجت‌های الهی بر خلائق هستیم و فاطمه هم حجت الهی بر ما است. عوالم، ج۱۱، ص۸

من نمی‌دانم با این جمله‌ امام عسکری ما چگونه می‌توانیم در رابطه با زهرای مرضیه سخن بگوییم؟بانویی که به تعبیر امام راحل ر‌ضوان الله تعالی علیه، اگر مرد بود قطعا به جای پدر نشسته بود؛ بانویی که فراتر از تمام انبیاء و تمام اولیاء الهی؛ جز پدر بزرگوارشان است.

 

روایتی که از ناحیه مقدسه حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه در رابطه با اختلافاتی که ابو غانم قزوینی و دیگران نسبت به وجود مقدس حضرت ولی عصر داشته‌اند، صادر شد در جمله امام مهدی سلام الله علیه آمده است:

«وفی ابنه رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم لی أسوه حسنه»دختر پیغمبر، صدیقه طاهره برای من الگوی زیبایی است. الغیبه، الشیخ الطوسی، ص ۲۸۶

این اسوه حسنه چیست و صدیقه طاهره در امر رساندن پیام رسالت و دفاع از امر ولایت و امامت و مقاومت در برابر استبداد و ستمگر تا مرز شهادت برای دفاع از عقیده جلو رفتن، چه جایگاهی دارد، ان شاء الله در شب‌های آینده توفیقی داشته باشیم سخن خواهیم گفت.

در روایتی که مرحوم کلینی از امام صادق سلام الله علیه آورده است که به تعبیر یکی از مراجع عظام تقلید، یکی از بالاترین فضیلت صدیقه طاهره این است که بعد از رحلت نبی مکرم صلی الله علیه وآله جبرئیل بر احدی نازل نشد؛ جز صدیقه طاهره و این نشان از مقام رفیع و والای حضرت زهرا است.«وکان جبرئیل علیه السلام یأتیها فیحسن عزاء ها على أبیها ویطیب نفسها ویخبرها عن أبیها ومکانه ویخبرها بما یکون بعدها فی ذریتها وکان علی علیه السلام یکتب ذلک، فهذا مصحف فاطمه علیها السلام».جبرئیل خدمت زهرا مرضیه می‌آمد و در مصیبت از دست دادن پدر بزرگوارش نبی مکرم به فاطمه زهرا تسلیت و تعزیت می‌گفت و جبرئیل با سخنانش برای روح فاطمه زهرا آرام بخش بود و به زهرا مرضیه از جایگاه نبی مکرم خبر می‌داد و آن اتفاق‌هایی که برای فرزندان بزرگوارش ائمه هدی سلام الله علیهم خواهد افتاد به زهرای مرضیه خبر می‌داد و این مطالبی را که جبرئیل برای صدیقه طاهره بیان می‌کرد، از حوادث آینده و از آنچه که مربوط به نبی مکرم است، امیرالمؤمنین این‌ها را می‌نوشتند.

مصحف فاطمه که مشهور است به مصحف فاطمه، این است.

این که بعضی از این یاوه سرا‌یان وهابی می‌گویند که مصحف فاطمه همان قرآن دیگری است که در نزد شیعه است، این‌ها حرف‌های بی‌اساس و بی‌پایه و دروغ و افترا است و مصحف فاطمه سلام الله علیها ارتباطی به قرآن ندارد.

شیخ صدوق در علل الشرایح نقل کرده است:

«إنما سمیت فاطمه علیها السلام محدثه لان الملائکه کانت تهبط من السماء فتنادیها کما تنادی مریم بنت عمران فتقول: یا فاطمه الله اصطفاک وطهرک واصطفاک على نساء العالمین یا فاطمه إقنتی لربک واسجدی وارکعی مع الراکعین ، فتحدثهم ویحدثونها فقالت لهم ذات لیله: ألیست المفضله على نساء العالمین مریم بنت عمران؟ فقالوا: إن مریم کانت سیده نساء عالمها، وان الله عز وجل جعلک سیده نساء عالمک وعالمها وسیده نساء الأولین والآخرین».

یکی از اسامی فاطمه محدثه است.محدثه یعنی چه؟محدثه یعنی کسی که ملائکه با او سخن می‌گویند.ملائکه از آسمان می‌آمدند و نزد زهرای مرضیه می‌نشستند و او را ندا می‌کردند؛ همان گونه‌ای که مریم مادر عیسی بن مریم را ندا می‌کردند.ملائکه می‌گفتند: زهرا، خدای عالم تو را انتخاب کرده است و تو را پاکیزه کرده است و تو را بر تمام زنان عالم برتری داده است.ملائکه می‌گفتند: حضرت مریم سرور زنان عصر خویش بوده است.اگر مریم سرور زنان عالم خویش بوده است، فاطمه سرور زنان عالم خودش و عالم مریم و سرور زنان اولین تا آخرین بوده است. علل الشرائع، الشیخ الصدوق، ج ۱، ص ۱۸۲

ارسال دیدگاه

پشتیبانی فنی توسط Nipoto.ir

بازگشت به بالا